10 kroków cyklinowania podłogi

 10 kroków cyklinowania podłogi

Cyklinowanie podłogi pozwala na przywrócenie dawnego blasku naszej drewnianej posadzki oraz podkreślenie jej ponadczasowej elegancji. Jednak konieczne jest oczywiście odpowiednie przygotowanie się do całego zabiegu, a także wybór najlepszego sposobu na zabezpieczenie drewna oraz jego ochronę Najczęściej natrafiamy na podłogę lakierowaną lub olejowaną. Pisaliśmy o tym w jednym z poprzednich tekstów, który jest dostępny tutaj. Tymczasem zapraszamy do lektury niniejszego tekstu, w którym przedstawimy 10 kroków, które należy wykonać, by cyklinowanie podłóg przebiegło sprawnie i efektowanie. Zapraszamy do lektury.

Cyklinowanie podłóg w 10 krokach

Krok 1 – wybór ekipy remontowej

Jak już wspominaliśmy w innych naszych tekstach, cyklinowanie podłóg przeprowadzone samodzielnie jest możliwe, ale niekoniecznie opłacalne. Dlatego proces ten warto rozpocząć od znalezienia najlepszego zespołu fachowców, który w dogodnym dla nas terminie przeprowadzi renowację naszej drewnianej podłogi.

Krok 2 – ocena stanu posadzki

Niezbędne może okazać się wcześniejsze zapoznanie się z posadzką, którą zamierzamy poddać renowacji. Oczywiście my widzimy ją każdego dnia, ale warto, by również fachowcy, którzy zadbają o jej odświeżenie, przyjrzeli się jej odpowiednio wcześnie., Dzięki temu oszacują czas prowadzonych prac, podpowiedzą, jak przygotować pomieszczenie, a także zlecą zakup niezbędnych i najlepszych materiałów, które będą niezbędne do wykonania cyklinowania podłogi.

Krok 3 – zakup narzędzi i materiałów

Gdy już wiemy, czego będziemy potrzebowali, powinniśmy udać się za zakupy. Nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę, by nie okazało się, że dzień przed cyklinowaniem podłóg nie znajdziemy w marketach budowlanych szpachli do wypełniania szczelin między klapkami. Oczywiście wszystko zależy od tego, na czym będzie opierała się współpraca z konkretną firmą. Całkiem możliwe, że uda nam się natrafić na fachowców, którzy oferują kompleksową renowację posadzki i zapewniają tajże niezbędne do tego materiały i produkty. W takim wypadku zakupy nie będą konieczne.

Krok 4 – przygotowanie pomieszczenia

Cyklinowanie podłóg wymaga od nas usunięcia wszystkich mebli oraz przedmiotów, które znajdują się na podłodze. Przesuwanie ich nie wchodzi w ogóle w grę. Warto również zadbać o zdjęcie rolet, zasłon i elementów dekoracyjnych, by nie uległy one zabrudzeniom. Listwy podłogowe powinna usunąć już epika, która zajmie się cyklinowaniem podłogi.

Krok 5 – cyklinowanie podłogi

W zależności od stopnia zniszczenia oraz uszkodzeń, możemy przystąpić już do cyklinowania. W przypadku, gdy parkiet jest bardzo zniszczony, może okazać się konieczna wymiana niektórych klepek. Czynność tę powinniśmy wykonać przed szlifowaniem. Dlatego tak ważne jest, by prace tę wykonywali fachowcy. Nie pominą oni żadnego etapu prac i zadają o dokładność wszystkich czynności.

Krok 6 – ręczne szlifowanie

W trudno dostępnych miejscach konieczne jest wykonanie cyklinowania za pomocą szlifierki kątowej lub ręcznie, używając odpowiedniego papieru ściernego. Ten krok nie może zostać pominięty, jeśli zależy nam na dokładnej oraz solidnie wykonanej pracy.

Krok 7 – szpachlowanie szczelin

Po przedostatnim cyklinowaniu warto zadbać o naprawę wszelkich uszkodzeń. W tym celu wykonuje się szpachlowanie drewnianej posadzki. Zazwyczaj mówimy o ubytkach do 2 milimetrów szerokości oraz szparach między klepkami.

Krok 8 – nałożenie warstwy wykończeniowej

Do najpopularniejszych sposobów wykończenia drewnianej posadzki po cyklinowaniu bez wątpienia należy lakierownia i olejowanie. To, jaki sposób wybierzemy, zależy od naszych oczekiwań i preferencji. O wadach i zaletach obudowy tych rodzajów wykończenia pisaliśmy w poprzednich tekstach, które są dostępne na naszym blogu. Warto odpowiednio wcześnie rozważyć wszystkie ewentualności użytkowania podłogi lakierowanej jak i olejowane, by wybrać optymalne rozwiązanie.

Krok 9 – zmatowienie powierzchni

Matowienie powierzchni lakierowanej ma na celu zniwelowanie ewentualnych nierówności. Zabieg ten wykonuje się również w przypadku podłogi olejowane.

Krok 10 – zamocowanie listew

Ostateczne wykończenie po cyklinowaniu podłogi to dopełnienie renowacji poprzez zamocowanie listew i ewentualnych progów. Stare listwy najczęściej po prostu wyrzucamy, a mocujemy nowe. Mogą być one wykonane z litego drewna, z materiałów drewnopodobnych, PCV itd.

Podsumowanie

Cyklinowanie podłóg to zabieg złożony, który powinniśmy wykonywać według określonych zaleceń i przestrzegać ich kolejności. Oczywiście to, ile razy konieczne będzie szlifowanie drewnianej posadzki, zależy od stopnia jej uszkodzenia. Bez wątpienia doświadczony zespół fachowców poradzi sobie z tym zadaniem perfekcyjnie, nie dopuszczając do żadnych błędów podczas wykonywanej pracy i wybierając jednocześnie najlepsze produkty do pielęgnacji naszej podłogi.

Inga Durew