Co to jest cyklinowanie podłóg i na czym polega?

Co to jest cyklinowanie podłóg i na czym polega?

Nie ulega wątpliwości, że drewniane podłogi są piękne i ponadczasowe. Jednocześnie wyróżniają się wysoką trwałością i wytrzymałością na różnego rodzaju uszkodzenia. Jednak należy pamiętać, że co jakiś czas wymagają one odświeżenia i odpowiedniej pielęgnacji. Zabiegi te są konieczne i jednocześnie zalecane po upływie kilku lat. Najbardziej popularna metodą odnowienia podłogi jest jej cyklinowanie. W niniejszym tekście postaramy się opowiedzieć na czym ono polega i czym właściwie jest. Zachęcamy do lektury!

Czym jest cyklinowanie podłóg i jak wygląda jego przebieg?

Cyklinowanie podłóg to zabieg, mający na celu odnowienie drewnianej posadzki i przywrócenie jej danego blasku i świeżego wyglądu. Do cyklinowania podłóg używa się specjalnej maszyny – cykliniarki. Zabieg ten ma na celu zdarcie wierzchniej powierzchni drewna, która z biegiem lat uległa zniszczeniu. Wstępne szlifowanie wykonuje się za pomocą papieru ściernego o grubej gradacji, by jak najdokładniej usunąć starą powłokę. Gdy stara powłoka zostanie usunięta, powierzchnię wykańcza się papierem ściernym o mniejszej gradacji, by uzyskać gładkość drewna. Po szlifowaniu kolejnym etapem jest polerowanie. Specjalna maszyna wolnoobrotowa szlifuje drewnianą powierzchnię specjalnymi siatkami ściernymi. By dokładnie wyszlifować brzegi oraz narożniki powierzchni, używa się szlifierki krawędziowej, zwanej inaczej brzegową.

Podczas cyklinowania podłóg usuwany różnego rodzaju zarysowania czy wgniecenia i wgłębienia, powstałe w drewnie na skutek użytkowania. Jednak między szlifowaniem poszczególnych warstw podłogi konieczne jest uzupełnienie szczelin między klepkami podłogi. W tym celu stosuje się powstałą mieszaninę pyłu z wyszlifowanej podłogi i produktu na bazie żywicy. Tak powstałą mieszaniną uzupełniamy ewentualne szczeliny czy pęknięcia lub innego rodzaju ubytki. Proces ten nazywa się szpachlowaniem parkietu.

Podłogę, która została odnowiona, czyli przeszła zabieg cyklinowania, zazwyczaj się lakieruje. Jednak możliwe jest również przeprowadzenie na niej olejowania czy woskowania. W zależności od rodzaju drewna i efektu jaki chcemy osiągnąć, nakłada się kilka warstw odpowiednich produktów w stosownych odstępach czasowych. Ostatnią warstwę nakłada się w postaci lakieru nawierzchniowego, który chroni całość i zapewnia jego trwałość.

Cyklinowanie podłóg wykonane przez fachowców

Oczywiście zabieg ten powinien zostać przeprowadzony przez ekipę fachowców, która doskonale poradzi sobie z tym wyzwaniem. Drewno wymaga specjalnego traktowania i należy postępować tak, by go nie zniszczyć. Niewłaściwe dobranie papieru ściernego, czy nadmierne jego szlifowanie może tylko zaszkodzić. Podobnie w przypadku błędnego dobrania produktów już po cyklinowaniu podłóg. Nietrafiony lakier może doprowadzić do niewłaściwej konserwacji naszej podłogi, przez co zabieg ten nie będzie w swoim efekcie trwały.

Czy warto przeprowadzać zabieg cyklinowania podłóg?

Cyklinowanie podłóg to zabieg, który odnawia nasze drewniane posadzki i nadaje im nowego wyglądu, jednocześnie odnawiając je. Bez wątpienia czynność tę warto przeprowadzać, jeśli chcemy zadbać o drewnianą podłogę. Niekiedy jest ona na tyle zniszczona, że jedynym rozwiązaniem zdaje się być wymiana podłogi lub położenie na parkiet, bądź deski paneli itd. Warto jednak rozważyć jej cyklinowanie. Jest to zabieg, który z pewnością uratuje drewniana posadzkę i przywróci jej dawny wygląd.

Inga Durew