Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog / Co wybrać zamiast parkietu? /

Co wybrać zamiast parkietu?

Parkiet to jedno z najczęstszych rozwiązań przy wyborze drewnianej posadzki. Jest to rozwiązanie ponadczasowe oraz szczególnie elegancki. Jego zaletą jest także trwałość i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz renowacja wykonywana nie częściej niż co kilkanaście lat. O tym, na co należy zwrócić uwagę już po podjęciu decyzji o zakupie parkietu, ale jeszcze przed dokonaniem, pisaliśmy w poprzednim tekście. Jest on dostępny tutaj.

Dziś chcemy przedstawić inne, równie popularne rozwiązania posadzek drewnianych. Parkiet przecież nie jest jedyną możliwością. Drewno, tak czy inaczej, będzie wyróżniało się swoją naturalnością, uniwersalnością w późniejszych aranżacjach i trwałością. Elegancki efekt wykończenia wnętrza możemy osiągnąć nie tylko decydując się na parkiet, ale wybierając także… No właśnie! Co? Odpowiedź znajdziecie poniżej!

Panele drewniane – co warto wiedzieć?

Alternatywą dla parkietu mogą być właśnie panele drewniane lub laminowane. Posiadają one warstwową budowę.

Wierzchnia warstwa paneli drewnianych ma grubość od 2 do 4 milimetrów i wykonana jest z twardego drewna. Fabrycznie się je kilkakrotnie lakieruje lub olejuje. Ewentualnie mogą być również pokryte woskiem. Rdzeń paneli drewnianych stanowią deszczułki, które mają grubość kilku mm. Wykonane są z miękkiego drewna drzew iglastych i ułożone są prostopadle do górnej warstwy. Rdzeń może być także wykonany z twardej płyty drewnopochodnej. Od spodu zaś mamy drewno iglaste lub sklejkę. Zastosowanie prostopadłych warstw jest o tyle znaczące, ze drewno reaguje na wilgoć i zmiany temperatury słabiej niż lite drewno. Warto również wybrać panele drewniane, które mają grubszą warstwę górną. Dzięki temu możliwe będzie odnawianie podłogi na takiej samej zasadzie jak parkietu, czyli dopuszcza się w takim wypadku cyklinowanie. Panele drewniane układa się bez użycia kleju.

Panele laminowane – informacje podstawowe

Panele laminowane na swojej górnej warstwie mają laminat, tworzywo (a nawet papier) imitujące drewno, bądź nawet kamień. Rdzeń ich wykonany jest z twardej płyty drewnopochodnej – zazwyczaj z HDF, rzadziej z MDF. Warstwa dolna wykonana jest  z laminatu lub kilku warstw wzmocnionego papieru. Panele z laminatu doskonale imitują drewno, a jednocześnie ich cena jest znacznie niższa. Ponadto układa się je szybko i łatwo. Ponadto taka podłoga jest gotowa do użycia zaraz po jej montażu. Paneli z laminatu się nie cyklinuje, nie wykańcza lakierem, olejem czy woskiem.

Panele winylowe – zalety

Panele winylowe uznaje się z bardziej funkcjonalne od laminowanych. Ponadto ich odporność oraz trwałość jest większa – uderzenia, wilgoć i ścieranie nie są im straszne. Ponadto posiadają właściwości antystatyczne oraz antypoślizgowe. Co ważne, można je również poddawać renowacji.

Panele winylowe, jak sama nazwa wskazuje, są wykonane z winylu, inaczej polichlorku winylu. Jest to materiał syntetyczny, z którego tworzone są gramofonowe płyty. Składają się one z kilku warstw winylu, a na ich wykończenie wybiera się poliuretan, dzięki czemu ich powierzchnia jest wzmocniona. Wzór na tych panelach wytłacza się na ostatniej warstwie, dzięki czemu faktura nie płowieje i się nie wyciera. Dostępne są w różnych kolorach i grubościach, a na pierwszy rzut oka, jeśli zdecydujemy się na te, które imitują drewno, różnica między nimi a klasycznymi jest niemalże niezauważalna.

Podsumowanie

Alternatyw dla parkietów jest wiele. Decydując się na rozwiązania drewnopodobne, również możemy cieszyć się wizualnymi aspektami drewna, jednocześnie oszczędzając trochę nasz domowy budżet. To, jakie rozwiązanie wybierzemy zależy głownie od naszych preferencji i oczekiwań, jakie mamy względem podłogi. Każdy wybór najlepiej dokładnie rozważyć i wybrać optymalne rozwiązanie, by cieszyć się jak najlepszym efektem długie lata.

Inga Durew