Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog / Cyklinowanie podłóg a lakierowanie czy olejowanie – co wybrać? /

Cyklinowanie podłóg a lakierowanie czy olejowanie – co wybrać?

Cyklinowanie podłóg jest jednym z zabiegów, które pozwalają na przywrócenie naszej drewnianej podłodze świetnego wyglądu. Dawny blask jest możliwy do uzyskania przy pomocy cykliniarki. Właściwe ścieranie powierzchni pozwoli na zniwelowanie różnego rodzaju uszkodzeń oraz zabrudzeń. Oczywiście efekt będzie zadowalający tylko wtedy, kiedy zabieg ten zostanie wykonany przez profesjonalistów. Jak wygląda późniejsze dbanie o odnowioną podłogę? Na co należy zwrócić uwagę podczas jej użytkowania? Postaramy się odpowiedzieć w niniejszym tekście.

Wykończenie ma znaczenie

Decydując się na cyklinowanie podłogi wybieramy również jej renowację oraz późniejszy sposób wykończenia. W poprzednich tekstach omawialiśmy przebieg lakierowania, olejowania i woskowania, akcentując ich zalety oraz użytkowanie. To, o czym należy pamiętać, to również odpowiednia pielęgnacja podłogi. W dużej mierze jej przebieg zależy od sposobu wykończenia.

Jak sprawdza się lakierowana posadzka po cyklinowaniu podłóg?

Podłogę lakierowaną dość łatwo utrzymać w czystości. Ponadto nie wymaga ona praktycznie żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Drewno, które zdecydowaliśmy się pokryć lakierem zyskuje gładką powierzchnię odporną na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne czy zabrudzenia. Lakierowane posadzki z całą pewnością są bardzo trwałe i ich ponowna renowacja nie będzie konieczna nawet przez kilkanaście lat.

Jednak na powierzchni lakierowanej kurz i pył jest mocno widoczny. Ponadto jeżeli dojdzie do ewentualnych zarysowań, możemy mieć pewność, że będą one dość mocno widoczne. Należy również pamiętać o tym, że jeżeli zdecydujemy się na lakierowanie parkietu, w razie jakichkolwiek większych uszkodzeń, kiedy konieczna będzie naprawa lub wymiana jej części, zmuszeni będziemy ponownie cyklinować podłogę oraz ponownie ją lakierować. Częściowa naprawa posadzki lakierowanej nie jest możliwa, z tego względu, ze ten fragment, który zostałby poddany naprawie, znacznie wyróżniały się na tle całości.

Cyklinowanie podłóg a olejowanie posadzki – wady i zalety użytkowania

Do olejowania drewnianej posadzki używa się olejów naturalnych. Olej wnika w strukturę drewna i jej nie zamyka. Oznacza w praktyce to tyle, że podłoga olejowana jest mniej odporna na różnego rodzaju zabrudzenia i tym samym wymaga częstszych konserwacji. Jednak nie jest to regułą i wszystko zależy od systematyczności w jej pielęgnacji. Zaletą zastosowania takiego wykończenia podłogi drewnianej jest fakt, że w razie konieczności naprawy jej fragmentu, możemy tego z powodzeniem dokonać bez cyklinowania. Ponadto olejowanie podkreśla naturalne piękno drewna oraz jego strukturę. Należy jednak pamiętać, że olej nie tworzy osobnej struktury na powierzchni drewnianej posadzki. Podłoga olejowana, w przeciwieństwie do lakierowanej, nie elektryzuje się, a co za tym idzie – nie przyciąga ona kurzu. Jej konserwacja oraz częstotliwości wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych zależy przede wszystkim od eksploatacji oraz użytkowania.

Podsumowanie

Zarówno lakierowanie jak i olejowanie podłóg ma zalety i wady. Można śmiało powiedzieć, że wybór odpowiedniej ochrony drewnianej podłogi zależy przede wszystkim od naszych preferencji oraz oczekiwań wizualnych. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować wszystkie wady oraz zalety obydwu rozwiązań i wybrać najlepsze z możliwych. Pamiętajmy, że oprócz lakieru czy oleju możemy z powodzeniem wybrać jeszcze jedno rozwiązanie – wosk. Jego właściwości i sposób aplikacji na drewnianą posadzkę omówiliśmy w poprzednim tekście. Jest on dostępny tutaj. Zapraszamy do lektury!

Inga Durew