Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog / Dlaczego warto wybrać drewnianą podłogę? /

Dlaczego warto wybrać drewnianą podłogę?

Drewniana podłoga jest niezwykle efektowna i ponadczasowa. Ze względu na swoją ceną wiele osób szuka alternatywy oraz rozwiązania, które zdawać się może bardzie uniwersalne i równie estetyczne. Jednak piękno drewna jest nie do podrobienia, dlatego też drewniane podłogi, w tym także parkiety wracają do łask. O zaletach takiego rozwiązania pisaliśmy w naszych poprzednich tekstach. O tym, jak można układać parkiet wspominaliśmy w tym tekście. Zachęcamy do przeczytania go. Możliwe, że pomoże on w podjęciu decyzji o tym, czy warto zdecydować się na posadzkę z drewna. A tymczasem postaramy się poniżej przedstawić aspekty, które przemówią za drewnianą podłoga i jej wyborem.

Skąd się wzięły drewniane podłogi?

Drewniane podłogi cieszą się powodzeniem już prawie pół wieku. Wiązało się to z tym, że zimne posadzki postanowiono zmienić na coś cieplejszego i przede wszystkim bardziej efektownego. Dlatego też kamienne podłogi powoli traciły na aktualności.

Wszystko zaczęło się w barkowej Francji i kolonialnej Ameryce. Francuzi cieszyli się parkietami, zaś Amerykanie z powodzeniem wykorzystywali deski. Oczywiście, co nie zdziwi nikogo, rozwiązania te wykorzystywano tylko w dworach i rezydencjach.

Większa popularność drewniane podłogi zyskały w XIX wieku. Ma to związek z powstaniem fabryk i masową produkcją klepek oraz desek. Wtedy parkiet był prawdziwym królem podłóg aż do czasów drugiej wojny światowej. Później stawiano na linoleum, które było łatwe w montażu, funkcjonalne i tańsze. Wiek XX przyniósł nam wykładziny dywanowe, które wybierano chętnie praktycznie do każdego pokoju. Jednak drewniana podłoga zawsze kojarzyła się z elegancją, pięknem i trwałością. Dlatego nie dziwi nikogo, że nadal z powodzeniem gości w naszych mieszkaniach i domach.

Lite drewno czy panele?

Niewątpliwe lite drewno zapewnia niesamowity efekt na podłodze, jak i również podkreśla charakter całego pomieszczenia. Często jednak decydujemy się na alternatywę na drewnianej posadzki, wybierając panele podłogowe. Z reguły przypominają one drewno, ale produkowane są z surowców drewnopodobnych. Możemy wybierać wśród paneli winylowych, laminowanych czy drewnianych – są to poszczególne warstwy wykończenia ich.

Lite drewno jednak coraz częściej spotykamy na posadzkach, mimo ze jest to wydatek niemały. Ponadto jego trwałość jest nieporównywalna, a efekty wizualne zachwycające.

Drewniane podłogi i parkiety pełne zalet

Funkcjonalność, trwałość, wspaniały wygląd – nie ulega wątpliwości, ze to wyróżnia drewniane podłogi i parkiety. Naturalny charakter takiego rozwiązania zawsze będzie w modzie i nawiązuje do klasycznych stylów architektonicznych, które z powodzeniem można łączyć z nowoczesnymi rozwiązaniami i ciekawymi dodatkami.

Śmiało możemy rzecz, ze drewno pasuje do wszystkiego. Tym samym drewniana podłoga jest niezwykle uniwersalna i daje nam wiele możliwości aranżacyjnych.

Naturalne drewno na posadzce oraz parkiety nadają wnętrzu ciepłego charakteru oraz zapewniają pewną barierę akustyczną.

Niewątpliwą zaletą drewnianej posadzki jest jej trwałość. Renowację takiej podłogi możemy przeprowadzać nie częściej niż co kilkanaście lat. Dzięki cyklinowaniu podłogi zyskamy jej dawny blask i świeży wygląd i z powodzeniem będzie nam ona służyć nawet przez dziesięciolecia. Wynika zatem z tego, że drewniana podłoga jest odnawialna, czego nie możemy powiedzieć o innych rozwiązaniach.

Podsumowanie

Podłoga drewniana to trwałość, możliwości aranżacyjne i ponadczasowość. Mimo tego, że wiąże się ona ze sporym wydatkiem, warto wybrać ją ze względu na to, że posłuży ona pokoleniom i nikły nie straci na aktualności. Jeśli dojdzie do jakichkolwiek zniszczeń wynikających z jej użytkowania, wystarczy cyklinowanie podłóg a przywrócimy im wspaniały wygląd.

Inga Durew