Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog / Drewniany parkiet – informacje podstawowe /

Drewniany parkiet – informacje podstawowe

Wielokrotnie wspominaliśmy o tym, że drewniane podłogi posiadają szeroki wachlarz zalet. Nie ulega wątpliwości, że są one ponadczasowe, uniwersalne, eleganckie i niezwykle trwałe. Ponadto pasują do większości wnętrz, a aranżacje z ich wykonaniem są naprawdę różnorodne i niemal nieograniczone w realizacji. O tym, dlatego warto wybrać drewnianą podłogę pisaliśmy w poprzednim tekście, który jest dostępny tutaj. Zachęcamy do jego lektury. Być może pomoże on w podjęciu ostatecznej decyzji związanej z wyborem podłogi? Kto wie!

Na początek słów kilka, czyli o drewnianych parkietach najważniejsze informacje

Drewniane posadzki są różnorodne i to, na jaka podłogę się zdecydujemy, zależy głownie od naszego budżetu i preferencji.  Dziś chcemy omówić różne rodzaje parkietu, materiał jego wykonania, klasy oraz sposoby układania.

Co warto wiedzieć przed zakupem parkietu?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na to, że nasze mieszkanie ma zdobić drewniana podłoga i wybór padł na parkiet, powinniśmy pamiętać o tym, by przed zakupem sprawdzić wilgotność klepek. Powinna ona mieścić się w granicach 7-11%. Jeśli wybierzemy drewno zbyt suche, może pękać i dojść do jego wypaczenia czy odklejania. W przypadku zbyt wilgotnego drewna w posadzce pojawią się szpary. Ponadto należy pamiętać o tym, by materiał ten odpowiednio wcześnie zakupić i przechowywać w pomieszczeniu, w którym ma zostać położony. Minimalny okres jego „leżakowania” wynosi 5 dni.

Jaki parkiet wybrać?

Ponadto parkiet występuje w kilku klasach. Do klasy pierwszej zalicza się materiał o najwyższej jakości, pozbawiony sęków, o zbliżonej, jednolitej barwie z prostoliniowym usłojeniem. Do jego produkcji wybiera się drzewa liściaste takie jak dąb, jesion, buk, jawor czy brzozę. Rzadziej możemy spotkać parkiet wykonany z drzew liściastych czy egzotycznych. Jeśli jednak zależy nam szczególnie na tego typu parkiecie, jest on wykonany z takich drzew jak iroko, jatoba, kempas.

Układanie parkietu

Parkiet, jak wiadomo, występuje pod postacią klepek. Możemy go układać na przykład w cegiełkę, szachownicę lub w jodełkę. Ponadto możliwe jest tworzenie również skomplikowanych wzorów na podłodze, a nawet ciekawe łączenie różnych gatunków drewna oraz kolorów. Deszczułki parkietu, czyli klepki, łączy się ze sobą na wpust i pióro przykleja się do podłoża klejem. W tym celu stosuje się klej żywiczny, rozpuszczalnikowy lub proszkowy.

Po ułożeniu parkietu należy go wycyklinować. Cyklinowanie to zabieg nie tylko renowacyjny, ale również jest konieczny do wykonania po ułożeniu świeżego parkietu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, niektóre szpary czy ubytki uzupełnia się specjalną pasą lub szpachlą do tego przeznaczoną.

Tak przygotowaną podłogę należy zabezpieczyć poprzez lakierowanie, olejowanie lub woskowanie. To, jaki rodzaj wykończenia wybierzemy, zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji.

Podsumowanie

Parkiet drewniany to rozwiązanie, które kilkanaście lat temu gościło w naszych domostwach często. Ze względu na ponadczasowość drewna, popularność parkietów wraca, a nawet rośnie. Jest to rozwiązanie bardzo eleganckie i trwałe, które renowacji wymaga po koło kilkunastu latach. Ponadto parkiet jest wyjątkowo łatwy w utrzymaniu, co jest niewątpliwą jego zaletą.

Inga Durew