Jak odnowić zniszczony parkiet, czyli cyklinowanie podłóg

Jak odnowić zniszczony parkiet, czyli cyklinowanie podłóg

Właściciele parkietów pewnie niejednokrotnie stają przed dylematem, co zrobić w przypadku, gdy posiada on już znaczne ślady użytkowania, jest zniszczony i porysowany. Zazwyczaj możliwości są dwie – możemy zdecydować się na nową podłogę lub odnowić tę, którą posiadamy i cieszyć się nią dalej na przestrzeni lat. Cyklinowanie podłóg niektórym kojarzy się z kurzem, pyłem i niekończącym się remontem. Dziś postaramy się wyjaśnić, dlatego warto odnowić zniszczony parkiet i opowiedzieć jak wygląda cyklinowanie podłóg.

Stary parkiet i jego nowe oblicze

Parkiety jeszcze kilkadziesiąt a nawet kilkanaście lat temu cieszyły się ogromną popularnością i często spotykaliśmy je w domach i mieszkaniach. To oryginalne i solidne wykończenie posadzki, które jest jednocześnie ponadczasowe. Możemy mieć pewność, że drewniane podłogi, w tym parkiety, nigdy nie stracą na aktualności i wciąż będą rozwiązaniem niezwykle eleganckim.

Z czasem jednak, wraz z użytkowaniem parkietów, posadzka traci swój dawny blask. Lakier ulega zniszczeniu – łuszczy się, a na posadzce pojawiają się zarysowania, wgłębienia czy nawet różnego rodzaju plamy. Te uszkodzenia mechaniczne nie napawają optymizmem i niektórym wydaje się, że jedynym ratunkiem będzie całkowita wymiana podłogi lub ułożenie nowej na starym parkiecie.

Jednak nie podejmujmy pochopnych wniosków – parkiet da się uratować i wielce prawdopodobne, że uda się przywrócić jego dawny blask i świeży wygląd. Jak tego dokonać? Wystarczy zdecydować się na cyklinowanie podłóg wykonane przez profesjonalną epikę.

Cyklinowanie podłóg – podstawowe informacje

Cyklinowanie parkietu to zabieg, dzięki któremu poprzez szlifowanie uzyskuje się czystą, gładką i płaską powierzchnię na starym zniszczonym parkiecie, bądź innej drewnianej posadzce. (Co ważne – jeśli posiadamy drewniane schody, możemy w ten sam sposób dokonać ich renowacji przy okazji odnawiania naszych podłóg). Podczas tego zabiegu usuwane są stare powłoki wykończeniowe, zarysowania, wgłębienia powierzchowne oraz plamy. Dokładniej pisaliśmy o tym w poprzednim tekście, który jest dostępny tutaj.

Cyklinowanie podłóg, jeśli jest przeprowadzone dobrze i z użyciem odpowiednich materiałów, ma na celu całkowite odnowienie naszej powierzchni. Wycyklinowana podłoga jest gotowa do przyjęcia wybranego preparatu do jej wykończenia. Pamiętajmy, że niezwykle ważna jest dokładność przeprowadzonych prac – to od niej zależy sukces i powodzenie całego zadania. Efekt powinien być naprawdę zachwycający, jeśli wszystko zostanie wykonane wedle podstawowych zasada i z doborem najlepszych z możliwych dostępnych materiałów wykończeniowych.

Przygotowanie się do cyklinowania podłóg

Cyklinowanie podłóg wymaga od nas jednak opuszczenia mieszkania i specjalnego jego przygotowania. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, by podłoga była całkowicie pusta. W tym celu konieczne jest wyniesienie wszystkich mebli i innych przedmiotów znajdujących się na niej. Usunięcie mebli zawieszonych nie będzie konieczne. Jeśli z podłogi wystają różne elementy, na przykład gwoździe, należy je wbić w podłogę. W przypadku, gdy podłoga jest na tyle zniszczona, że niektóre klepki zupełnie z niej wypadają, należy bezwzględnie je wymienić.

Resztę działań wystarczy powierzyć doświadczonej ekipie remontowej i wykończeniowej, która dokładnie zajmie się cyklinowaniem podłóg. Współczesne cykliniarki chłoną również pył powstały w czasie prac, a ponadto mamy gwarancję, że doświadczony zespół posprząta także po wykonanej pracy.

Podsumowanie

Do cyklinowania podłóg będziemy wracać jeszcze niejednokrotnie, by dokładnie omówić wszystkie czynności z tym związane, etapy prac oraz efekty, jakie można osiągnąć podczas przeprowadzenia takiego zabiegu. Jeśli posiadamy drewnianą podłogę, w tym wieloletni i zniszczony parkiet, warto zdecydować się na jego odnowienie i przywrócenie mu dawnego blasku. Drewno zawsze będzie doskonałym elementem dekoracyjnym.

Inga Durew