Jak pielęgnować drewnianą podłogę?

Jak pielęgnować drewnianą podłogę?

Drewniana podłoga jest ponadczasowym rozwiązaniem, a także stanowi uniwersalne wyjście do tworzenia wielu ciekawych aranżacji. Doskonale sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach, dopełnia klasyczny wystrój, wpisuje się w rustykalny styl a nawet świetnie komponuje się z popularnym loftem. Nie ulega wątpliwości, że podłoga drewniana ma wiele atutów. O jej podstawowych zaletach pisaliśmy w jednym z poprzednich tekstów, który jest dostępny tutaj.

Jednak jeśli chcemy cieszyć się doskonałym wyglądem naszej podłogi przez długie lata, konieczna będzie jej właściwa pielęgnacja. Zatem jak dbać o podłogę drewnianą? Odpowiedź znajdziecie poniżej!

Dlaczego warto dbać o drewnianą podłogę?

Właściwa pielęgnacja drewnianej podłogi ma ogromne znaczenie dla jej użytkowania oraz przede wszystkim żywotności. I wcale nie jest to trudne zadanie. Należy pamiętać o tym, że prawdziwe drewno jest dość podatne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne. Oczywiście kluczowy jest właściwy montaż drewnianej posadzki oraz późniejsze jej zaimpregnowanie. Jednak mimo tego, że wybierzemy najlepsze produkty do tego, podczas użytkowania podłogi ścierają się one, przez co posadzka może niszczeć. By tego uniknąć i chronić drewnianą podłogę, warto stosować się do odpowiednich zasad pielęgnacji. Bo chyba zależy nam na pięknym wyglądzie i długowieczności drewnianej podłogi, prawa?

Niezawodne sposoby na właściwą pielęgnację drewnianej podłogi, która była olejowana

Przede wszystkim powinniśmy regularnie podłogę czyścić, by nie doprowadzać do zarysowań. W tym celu powinniśmy przede wszystkim pozbyć się nie tylko kurzu, ale również piasku i wszelkich drobinek. Najlepiej więc zacząć od zamiatania podłogi. Warto wybrać miotłę z miękkim włosiem, która pozwoli na delikatne pozbycie się zanieczyszczeń w sposób dokładny. Dopiero kolejnym krokiem będzie mycie powierzchni. Jeśli przejdziemy od razu do tego kroku, nie pozbędziemy się różnych drobinek – mop ich nie zbierze.

Jednak nie warto wybierać mopa sznurkowego. Taki mop może w niewłaściwy sposób rozprowadzić wodę w niepożądany sposób, zostawiając zbyt dużo wilgoci. A jak wiadomo – drewno pod wpływem wilgoci może pęcznieć. W celu mycia podłogi drewnianej olejowanej dobrze sprawdzi się mop z płaską końcówką.

Ponadto należy wybierać odpowiednie płyny, dedykowane do pielęgnacji i konserwacji podłóg drewnianych. Dobrze sprawdzą się środki, które zawierają sole nieorganiczne oraz detergenty anionowe i niejonowe. Bezwzględnie należy stosować taka ilość płynu, jaką zaleca producent. Zbyt duża jego ilość może naruszyć delikatną powierzchnię drewna. Trzymajmy się zasady – lepiej mniej, niż więcej.

Mop powinien zostać wyciśnięty na tyle mocno, na ile to możliwe. Powinien on być wilgotny – oby nie kapała z niego woda!

Jeśli podłoga została już starta, warto na koniec przetrzeć ją suchą ścierką. Dzięki temu pozbędziemy się nie tylko nadmiaru wody, ale również zadbamy o połysk drewnianej podłogi.

Podsumowanie

Drewniana podłoga olejowana powinna być szczególnie dokładnie pielęgnowana. Należy pamiętać także o tym, by wszystkie meble, w miarę możliwości, zostały wyposażone w filcowe podkładki. Wysiłek włożony w pielęgnację drewnianej posadzki z pewnością się opłaci. Dzięki temu będzie ona się doskonale prezentować na przestrzeni lat, a jaj żywotność zostanie wydłużona, a co za tym idzie – wszelkie zabiegi renowacyjne zostaną przesunięte na później, co z pewnością ograniczy koszty naprawy posadzki.

Inga Durew