Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog / Jaką podłogę drewnianą wybrać? /

Jaką podłogę drewnianą wybrać?

Wielokrotnie wspominaliśmy o tym, że drewniane podłogi są szczególnie piękne i eleganckie. Aranżacje z ich udziałem tworzą niemalże nieskończony wachlarz możliwości. Posadzki wykonane z drewna świetnie  wpisują się w styl nowoczesny, klasyczny rustykalny, a także wspaniale komponują się z popularnym ostatnio loftem.

Drewniana podłoga - na co zwrócić uwagę?

Wybór podłogi drewnianej nie jest zadaniem łatwym i oczywistym. Najczęstszym wyborem zdaje się być parkiet, który ponownie przeżywa swój okres świetlności. O alternatywach dla takiego rozwiązania pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich tekstów. Jest on dostępny tutaj. Jeśli nie chcecie zdecydować się na parkiet, a drewniana podłoga jest Waszym marzeniem, zachęcamy do lektury tego tekstu.

Jednak na tym możliwości wyboru drewnianej podłogi się nie kończą. Zatem na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Co możemy wybrać? Pozostaje jeszcze decyzja o gatunku drzewa, z którego ma zostać wykonana drewniana podłoga. W niniejszym tekście postaramy się w krótki i jasny sposób zaprezentować opis naturalnych materiałów do wykonania drewnianej podłogi, ich charakterystykę oraz zastosowanie. Zapraszamy do lektury!

Nieoczywisty wybór

Wybór drzewa, z którego ma zostać wykonana nasza posadzka potrafi przyprawić o zawrót głowy. Każde z możliwych rozwiązań wyróżnia się na tle innych, posiada szczególne właściwości użytkowe i własną charakterystykę. By odpowiednio wcześnie mieć możliwość zapoznania się z tym, co chcemy wybrać na najbliższe dziesięciolecia i ma zdobić nasze wnętrza, przygotowaliśmy krótką charakterystykę najpopularniejszych gatunków drzew, z których wykonuje się drewniane podłogi. Mamy nadzieję, że ułatwi to sam wybór tego najlepszego, a także pomoże uporządkować wiedze  w tym temacie i udzieli odpowiedzi na najważniejsze pytania. Zaczynamy!

Dąb

Dąb jest jednym z najpopularniejszych gatunków drzew, z których wykonuje się drewniane parkiety. Wyróżnia się twardością i wytrzymałością. Dzięki temu wybierany jest na podłogi, które są często użytkowane i eksploatowane. Charakteryzuje się jasną i słoneczną barwą, choć możliwe jest inne rozwiązanie. Wystarczy wybrać dąb wędzony, który ma ciemniejszy odcień podczas specjalnego procesu obróbki chemicznej.

Jesion

Ten szlachetny gatunek drzewa jest szlachetny i ciężki. Jego twardość i elastyczność jednocześnie doskonale sprawdza się na podłodze w postaci parkietów. Ponadto drzewo to jest dostępne w szerokim wachlarzu kolorystycznym z niepowtarzalnymi słojami, które dopełniają całość kompozycji. Z racji tego, że dąb jest rozwiązaniem bardzo drogim, jesion częściej gości na naszych posadzkach, stanowiąc jego tańszą, aczkolwiek równie piękną alternatywę.

Sosna

Drzewo to ma również swoich zwolenników i to całkiem pokaźne grono. Wyróżnia się nie tylko stosunkowo niską cena, ale naturalnym pięknem i ciekawa barwą. Jednak drzewo to jest dość miękkie, przez co szybciej ulega zniszczeniu w miejscach o bardzo natężonym ruchu. W przypadku sosny duże znaczenie ma sam proces jej układania. Nieumiejętnie przeprowadzony montaż takiej posadzki może skutkować tym, że będzie ona skrzypieć.

Merabu

To bardzo oryginalny gatunek drzewa, którego odcienie i kolory zafundują nam klimat królewskich posadzek i bogatych dworów. To egzotyczne drzewo jest niezwykle trwałe i odporne, a właściwościami użytkowymi przewyższa nawet nasz rodzimy dąb. Ponadto niestraszne są mu zawilgocenia, szkodniki czy grzyby.

Bilinga (Opepe lub Badi)

Słoneczna kolorystyka połączona ze złotem i pomarańczowymi odcieniami tego egzotycznego drzewa, pofalowana faktura, twardość i odporność stanowią jego główne zalety. Ponadto doskonale sprawdza się wewnątrz budynku, jak i wspaniale odnajduje się w warunkach zewnętrznych jako deski tarasowe.

Podsumowanie

Wybór drewnianej podłogi to zadanie o tyle trudne, że stanowi decyzję na długie dziesięciolecia. I z pewnością jest to jego zaleta. Wspomniane gatunki drzew, z których najczęściej wykonuje się parkiety zachwycają swoją różnorodnością kolorystyczną, właściwościami użytkowymi oraz różnią się pod względem ceny. Jedno jest pewne – bez względu na to, jakiego wyboru dokonamy, będzie on słuszny. Podłoga drewniana to rozwiązanie ponadczasowe i zawsze modne.

Inga Durew