Na co należy zwrócić uwagę podczas cyklinowania podłóg?

Na co należy zwrócić uwagę podczas cyklinowania podłóg?

Cyklinowanie podłóg to popularny zabieg renowacyjny posadzek z litego drewna i parkietów. Jego zadaniem jest przywrócenie naszej podłodze dawnego blasku i odświeżenie jej. Dzięki tej renowacji nie będzie konieczna zmiana podłogi na nową, czy przykrywanie jej inną. Pamiętajmy – drewno jest ponadczasowym rozwiązaniem i stanowi niezwykle piękny dodatek aranżacji naszych domów i mieszkań, dlatego warto o nie odpowiednio zadbać. Dziś postaramy się krótko opowiedzieć czym jest cyklinowanie oraz na czym polega, a także opisać czynności następne po jego wykonaniu. Bo cyklinowanie podłóg to nie wszystko. Zatem co dalej? Zapraszamy do lektury!

Czym jest cyklinowanie podłóg?

Cyklinowanie podłóg to zabieg renowacyjny stosowany w celu odświeżenia podłogi z litego drewna i parkietu, które wraz z ich użytkowaniem uległy różnego rodzaju zniszczeniom i uszkodzeniom. Polega on na zaszlifowaniu wierzchniej warstwy posadzki, wyrównaniu i wygładzeniu podłoża. Czynności te pozbawiają podłogę różnych uszkodzeń mechanicznych, takich jak zarysowania, delikatne wgłębienia, nierówności czy plamy. By zabieg ten został przeprowadzony poprawnie, dokładnie i bez żadnych uszkodzeń podłogi, warto zadanie to powierzyć fachowcom. Ponadto do wykonania renowacji podłogi tą metodą niezbędna jest cykliniarka i wiedza z tego zakresu.

Jak wygląda cyklinowanie podłóg?

Cyklinowanie podłóg wymaga od nas odpowiedniego przygotowania z racji tego, że jest to zabieg dość czasochłonny i podzielony na kilka etapów prac. Jeśli chcecie wiedzieć, jak przebiega ten zabieg, odpowiedź znajdziecie w tym tekście.

Parkiet możemy odświeżyć zarówno ten, który jest w stanie surowym, czyli nie posiada warstwy wykończeniowej, jak i ten, na który został już nałożony lakier, olej, wosk czy nawet farba. W przypadku parkietu surowego, cyklinowanie wykonuje się w celu uzyskania pięknego wykończenia go. Używa się papieru ściernego o gęstej gradacji, by później starannie odpylić parkiet.

W przypadku parkietu, który posiada już warstwę wykończeniową cyklinowanie powtarza się kilkukrotnie, w calu uzyskania optymalnego efektu i pozbycia się jednocześnie rys oraz zanieczyszczeń powstałych na posadzce. Również w tym przypadku podłoga wymaga dokładnego wypolerowania i odpylenia.

Jak poradzić sobie z większymi uszkodzeniami w parkiecie?

Niekiedy, w przypadku większych uszkodzeń parkietu, konieczna będzie wymiana niektórych klepek. Jednak podczas użytkowania podłogi, z biegiem lat mogą pojawić się w niej dziury, pęknięcia i szczeliny, które wymagają zaszpachlowania. Ponadto po cyklinowaniu możliwe jest zabarwienie lub przyozdobienie parkietu. Etap ten stanowi doskonałą okazję do pokrycia desek bejcą – nakłada się ją zawsze na surowe drewno między szlifowaniem a nałożeniem podkładu do parkietów. Kolejnym krokiem jest dobranie odpowiedniej warstwy wykończeniowej. Ma ona zabezpieczyć i przyozdobić parkiet.

O czym należy pamiętać?

Szlifowanie powinno odbywać się równomiernie i z dokładnością, dlatego cyklinowanie warto powierzyć doświadczonej ekipie. Pamiętajmy, że zeszlifowany parkiet jest podatny za zabrudzenia, dlatego po tym etapie należy zachować szczególną ostrożność.

Inga Durew