Ogrzewanie podłogowe a parkiet

Ogrzewanie podłogowe a parkiet

Ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej stosowane w budownictwie i poniekąd stanowi wyznacznik nowoczesności. Rezygnacja z kaloryferów na ścianach wcale nie musi oznaczać chłodu w mieszkaniu, a wręcz przeciwnie. Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet, dlatego staje się coraz bardziej popularne. Ale czy możliwe jest połączenie go z parkietem? Czy można zdecydować się na ogrzewanie podłogowe, kiedy marzy nam się wykończenie posadzki parkietem? W poniższym tekście znajdziecie wiele ciekawych informacji, które pomogą Wam podjąć decyzję o połączeniu ogrzewania podłogowego i parkietu. Przeczytanie w nim:

Parkiet na ogrzewanie podłogowe? To możliwe!
Co warto wiedzieć o drewnie na podłodze ogrzewanej?
Zalety ogrzewania podłogowe w połączeniu z parkietem
Ogrzewanie podłogowe i parkiet – czy warto?
Jaki parkiet na ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe a parkiet – odpowiednie przygotowanie podłoża
Jak dbać o parkiet?
Podsumowanie

Z naszego tekstu dowiecie się o tym, jakie rozwiązanie wybrać, a także przede wszystkim, czy takie rozwiązanie jest w ogóle możliwe. Zapraszamy do lektury!

Parkiet na ogrzewanie podłogowe? To możliwe!

Podłogi drewniane są ponadczasowym rozwiązaniem. Stanowią doskonałą podstawę do aranżacji wnętrz, ze względu na to, że wyśmienicie komponują się z różnymi stylami. Wspaniale sprawdzą się w nowoczesnym wnętrz, dopełnią klasyczne rozwiązania, podkreślą rustykalny charakter mieszkania, czy wybornie skontrastują się z popularnym loftem. Ponadto są solidne i trwałe. Wyróżniają się odpornością na uszkodzenia mechaniczne, są odporne na zaplamienia, a w razie potrzeby – możemy je odświeżyć, przywracając im dawny blask i wygląd.

Niekiedy, decydując się na ogrzewanie podłogowe mamy pewne obawy związane z późniejszym wykończeniem posadzki. Wiele osób, z własnej niewiedzy, rezygnuje z wymarzonej drewnianej podłogi. Jednak niepotrzebnie. Dziś postaramy się udowodnić Wam, że ogrzewanie podłogowe i parkiet to naprawdę dobre rozwiązanie!

Co warto wiedzieć o drewnie na podłodze ogrzewanej?

Decydując się na ogrzewanie podłogowe i parkiet, jako późniejsze wykończenie posadzki, powinniśmy mieć świadomość, że jest to naprawdę dobra decyzja. Świetnie się sprawdzi w przypadku eleganckiego i solidnego wykończenia mieszkania lub domu, ale także okaże się zdrowym pomysłem. Ale co ma wspólnego ogrzewanie i drewniana podłoga ze zdrowiem? Otóż wiele! Ogrzewanie podłogowe jest szczególnie polecane dla dzieci, a także alergików. Wykańczając podłogę drewnem zapewniamy również filtrację powietrza – pamiętajmy, że drewno oddycha.

Niestety, ale tradycyjne grzejniki, które umieszczane są na ścianach, ogrzewają powietrze jedynie w swoim najbliższym otoczeniu. Nie da się ukryć, ze powoduje tu ruch ciepłego powietrza do góry – czyli ucieka ono w stronę sufitu. Decydując się na ogrzewanie podłogowe należy pamiętać, że dzięki temu zyskamy równomierne rozprowadzenie ciepłego powietrza po całym wnętrzu.

Ponadto wiele osób ceni sobie spacerowanie po swoim domostwie w samych skarpetkach lub zupełnie bosymi stopami. Ogrzewanie podłogowe tym bardziej daje nam taką możliwość. Przyjemność stąpania po ciepłej podłodze jest nieoceniona! Pamiętajmy, że prawidłowo zainstalowane ogrzewanie podłogowe w połączeniu z parkietem daje ogromny komfort użytkowania mieszkania, a także dba o zdrowie całej rodziny.

Zalety ogrzewania podłogowego w połączeniu z parkietem

Ogrzewanie podłogowe i parkiet stanowią doskonałe połączenie, o czym wspomnieliśmy już wyżej. Nadszedł czas na podsuwanie zalet, płynących z wykorzystania ogrzewania podłogowego i parkietu. Należą do nich takie aspekty jak:

 1. Korzystny i równomierny rozkład temperatury w całym ogrzewanym pomieszczeniu.
 2. Estetyka – niewidoczna instalacja grzewcza, która ukryta jest pod podłogą daje lepsze aspekty wizualne oraz zwiększa możliwości aranżacyjne mieszkania.
 3. Ekonomia rozwiązania, co w praktyce oznacza, że jest ono tańsze w eksploatacji w porównaniu z tradycyjnym ogrzewanie. (Działa ono przy znacznie niższych temperaturach czynnika grzejnego niż w przypadku standardowych rozwiązań i systemów grzewczych).
 4. Naturalne odczucia związane z ciepłem. Ogrzewanie podłogowe nie przekracza temperatury ciała człowieka i jest zbliżona do temperatury powietrza, co daje przyjemny efekt.
 5. Dba o nasze zdrowie, gdyż jest zalecane dla osób z różnymi alergiami oraz astmą. Wynika to z tego, ze przy ogrzewaniu podłogowym mamy ograniczona cyrkulację powietrza.

Ogrzewanie podłogowe i parkiet – czy warto?

Jak wspomnieliśmy na początku – spotykamy jeszcze osoby, które obawiają się połączenia ogrzewania podłogowego i parkietu. Fakt ten wynika z niewiedzy. Niektórzy sądzą, że drewniana podłoga szybko się zniszczy, odkształci i konieczna będzie jej naprawa lub wymiana. Jednak jest to mit, który należy bezwzględnie obalić. Ogrzewanie podłogowe w połączeniu z drewnianą podłogą będą stanowić bezpieczne i w pełni funkcjonale rozwiązanie na długie lata.

Ponadto należy pamiętać, że parkiet na ogrzewaniu podłogowym  ma właściwości hydroskopijne. Oznacza to tyle, że wraz ze wzrostem wilgotności w pomieszczeniu, zwiększa się także wilgotność drewna. Jeśli zaś powietrze staje się bardziej suche, drewno na podłodze oddaje wilgoć, którą zgromadziło wcześniej.

Jaki parkiet na ogrzewanie podłogowe?

Gatunek drewna tak naprawdę nie ma znaczenia – drewniana posadzka i ogrzewanie podłogowe stanowią naturalne i eleganckie połączenie. Pod drewno z powodzeniem możemy kłaść ogrzewanie podłogowe i cieszyć się tym funkcjonalnym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że drewno doskonale przewodzi ciepło. Już sama w sobie drewniana podłoga jest przytulna i ciepła, a w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym będzie niezwykle przyjemna w użytkowaniu. Jednak wybierając rodzaj parkietu na ogrzewanie podłogowe powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników.  O czym należy pamiętać?

 1. Drewno powinno być o dobrej hydroskopijności.
 2. Deski na ogrzewanie podłogowe warto wybrać o niskim współczynniku skurczu.
 3. Należy zweryfikować czy wybrane deski mogą być montowane na klej (czy jednak na ukryte gwoździe).
 4. Warto również dokładnie zapoznać się z gwarancją i jej warunkami, jakie oferuje producent desek.

Dobrze dobrany parkiet na ogrzewanie podłogowe zapewni optymalne warunki jego użytkowania, a także jego doskonałą żywotność. Oczywiście bezwzględnie nie powinniśmy samodzielnie wykonywać montażu ogrzewania podłogowego ani późniejszego układania parkietu. By zadanie to zostało przeprowadzone zupełnie bezpieczne i cieszyło właścicieli mieszkania, powinno być wykonane przez profesjonalistów. Oczywiście najlepiej, by uprzednio dokonali oni oględzin miejsca, w którym ogrzewanie to ma być zamontowane, a także – jeśli to możliwe – udzielili fachowej porady odnośnie wyboru najlepszego parkietu, który w pełni spełni nasze oczekiwania.

By uniknąć ewentualnego rozsychania i wypaczeń, warto wybrać deski dwuwarstwowe, które mają być zamontowane na ogrzewaniu podłogowym. Deski dwuwarstwowe lub trzywarstwowe okażą się lepszym i bardziej stabilnym pomysłem niż lite drewno. Ponadto deski warstwowe wyróżniają się lepszymi parametrami przenikalności ciepła. Wybierając deski warstwowe pamiętajmy jednak, by ich grubość nie przekraczała 15 mm, a opór cieplny zaś 0,15 m2 K/W. Jeśli opór cieplny będzie zbyt wysoki, ogrzewanie podłogowe okaże się zupełnie nieefektywne, a co za tym idzie – koszty ogrzewania bardzo wysokie.

Ogrzewanie podłogowe a parkiet – odpowiednie przygotowanie podłoża

Zanim przystąpimy do montażu ogrzewania podłogowego później układania parkietu na posadzkę, powinniśmy zadbać o przeprowadzenie wstępnego procesu wygrzania posadzki. Trwa on około 30 dni. Jednak zadanie to powinno zostać wykonane przez fachową ekipę parkieciarska, która specjalizuje się w gatunkach drewna. Powinniśmy także pamiętać o bardzo ważnej kwestii, a mianowicie – od momentu wylania jastrychu powinni minąć minimum dwa miesiące. Ma to ogromna znaczenie dla bezpieczeństwa i prawidłowego montażu parkietu na ogrzewanie podłogowe.

Jak tego dokonać? Otóż by wygrzać podłoże powinniśmy włączyć ogrzewanie połogowe i stopniowo podnosić jego temperaturę co 5 stopni na dobę. I tak aż do temperatury maksymalnej, czyli 26 stopni. Później konieczne będzie utrzymanie temperatury 24 stopnie na okres około dwóch tygodni. Po tym czasie powinna nastąpić redukcja temperatury, czyli obniżenie jej znów o 5 stopni na dobę, aż do momentu, gdy warstwa wierzchnia osiągnie temperaturę między 15 a 18 stopni Celsjusza. W tym memencie względna wilgotność powietrza powinna spać o 55%. Warto wiedzieć o tym, że podłoże w procesie podgrzewania oddaje wilgoć. W przeciwnym razie wchłonąłby ją świeżo położony parkiet.

Jak dbać o parkiet?

Przede wszystkim, zanim rozpoczniecie race, powinniśmy wszystko dobrze zaprojektować. Na tym etapie powinniśmy starannie dobrać system ogrzewania do pomieszczenia, a później rodzaj podłogi. Warto zwrócić uwagę na:

 1. Rodzaj wszystkich elementów grzewczych i ich późniejszego umiejscowienia.
 2. Właściwości drewna (wspomnianą podatność na skurcz i opór cieplny).
 3. Zastosowaniu materiałów pomocniczych, czyli środków gruntujących oraz klejów.

Oczywiście wszystkie podjęte decyzje i materiały, które zamierzamy zakupić, powinniśmy uprzednio skonsultować z firmą, która ma wykonać w naszym mieszkaniu lub w domu tę pracę. Wtedy również będziemy mieli pewność, że nasze wydatki są konieczne i uzasadnione, a także nie popełnimy żadnych błędów.

Gdy zamontujemy ogrzewanie podłogowe i ułożymy parkiet, temperaturę ogrzewania powinniśmy podnosić stopniowo, o czym pisaliśmy już wyżej. Należy również pamiętać o tym, że parkiet ułożony na ogrzewaniu podłogowym jest bardziej wrażliwy na działanie wilgoci (w tym wody) niż ten, który ogrzewany nie jest. Ma to związek z różnicą między stanem największego wysuszenia i stanem największego zawilgocenia drewnianej posadzki.

Możliwe jednak jest, że w okresie zimowym w parkiecie mogą powstać szczeliny, które latem zazwyczaj znikają.

Podsumowanie

Ogrzewanie podłogowe i parkiet stanowią doskonałe połączenie nie tylko dla osób, które lubią przytulne wnętrza, ale także doskonale sprawdzą się w surowych aranżacjach. Nie da się ukryć – drewno jest na tyle uniwersalne, że stanowi ponadczasowe rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w ciekawych stylach aranżacyjnych – od klasyki po nowoczesność. Łącząc drewno na posadzce z ogrzewaniem podłogowym zyskujemy nie tylko piękne wnętrze, ale również ciepło, które rozprowadzone równomiernie, korzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Inga Durew