Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog / Zalety i wady drewnianej podłogi /

Zalety i wady drewnianej podłogi

Podłoga drewniana, parkiety a nawet panele aktualnie są jednym z najpopularniejszych rozwiązań. Moda na to ponadczasowe rozwiązanie powraca. Ma to związek z elegancją takiej posadzki oraz możliwościami aranżacyjnymi, jakie niesie ze sobą podłoga drewniana. O tym, jaką drewniana podłogę wybrać i z jakich gatunków drzew najczęściej wykonuje się taka posadzkę, pisaliśmy w jednym z poprzednich tekstów. Jest on dostępny tutaj. Z całą pewnością warto poznać podstawowe informacje z tego zakresu, jeśli już została podjęta o podłodze drewnianej.

Jednak w dzisiejszym tekście chcemy przedstawić zarówno wady, jak i zalety drewnianej podłogi. Zapraszamy do lektury!

Zalety drewnianej podłogi

Nie da się ukryć, że drewno jest materiałem uniwersalnym, stosowanym zarówno w budownictwie, jak i do wykończenia wnętrz. Posiada ono unikatowe właściwości i cieszy użytkowników swoim naturalnym pięknem. Śmiało możemy stwierdzić, że zalety drewna przewyższają jego wady, dlatego ma ono tylu zwolenników, których grono nieustannie rośnie. Ponadto drewno na podłodze stanowi zawsze doskonały wybór ze względu na wspomniane wyżej możliwości aranżacyjne. Doskonale sprawdzi się ono w przytulnych i klasycznych wnętrzach, dopełni rustykalny styl, podkreśli nowoczesność mieszkania, a nawet wspaniale wpisze się w popularny loft.

Ponadto podłoga drewniana jest niezwykle trwała. Jej żywotność możemy szacować na dziesięciolecia i z powodzeniem, jeśli dobrze o nią zadbamy, będzie ona cieszyć następujące po sobie pokolenia.

Trwałość podsadzki drewnianej to niezwykły atut. Podłoga taka odporna jest na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne. Oczywiście może dojść do zarysowań czy powstałych nią niej plam, ale w dość łatwy sposób możemy podłodze przywrócić jej naturalne piękno.

I to jest kolejna jej zaleta – odnawialność i regeneracja drewna. Odpowiedni zabieg, czyli cyklinowanie podłóg, mogą przywrócić jej dawny blask i nadać świeżości. Dajemy słowo – po cyklinowaniu podłoga będzie wyglądała jak nowa! I co ważne – zabieg ten z powodzeniem wystarczy wykonywać raz na kilkanaście lat.

Wady podłogi drewnianej

Niewątpliwą wadą, która pierwsza przychodzi na myśl niemalże każdemu, jest cena drewnianej podłogi. Nie da się ukryć – rozwiązanie to nie należy do tanich, a wręcz przeciwnie. Podłoga drewniana to nierzadko spory wydatek. Zaplanowanie budżetu domowego i uwzględnienie wydatków na tego typu posadzkę nie jest zadaniem łatwym, zwłaszcza jeśli chcemy jak najszybciej wprowadzić się do nowego domu czy mieszkania, a wybór podłogi drewniane wymaga od nas dodatkowych oszczędności.

Do wad podłogi drewnianej zaliczamy także niewłaściwe jej ułożenie. Dlatego ogromne znaczenie ma fachowa pomoc w tym temacie.

Podłoga drewniana wykonana przez zespół fachowców

Drewno jest niezwykle piękne, ale i wymagające. Pamiętajmy, że to spory wydatek, dlatego niezwykle ważny jest wybór fachowców, którzy podczas montażu podłogi drewniane nie popełnią żadnych błędów. Niewłaściwie ułożona podłoga może się odkształcać, z czasem mogą pojawić się szpary między deskami lub klapkami, może się uginać czy skrzypieć. Niestety, nie są to czynności łatwe do naprawy. Dlatego warto wybrać solidny zespół fachowców, który specjalizuje się w tym konkretnym temacie i prowadzi również merytoryczne doradztwo z zakresu podłóg drewnianych, najlepszego wyboru konkretnego gatunku drzewa oraz dokładnie je zaimpregnuje.

Podsumowanie

Podłogi drewniane to z pewnością doskonały wybór, choć nie należy do najtańszych rozwiązań. Jednak kluczowe jest zaplanowanie budżetu oraz dokładne przemyślenie tematu. Jeśli nie jesteśmy przekonani, jaki gatunek drewna sprawdzi się w naszym domu lub mieszkaniu najlepiej, polecamy skontaktować się z doświadczonymi fachowcami, którzy specjalizują się właśnie w drewnianych podłogach.

Inga Durew