Zalety podłogi drewnianej

Zalety podłogi drewnianej

Drewno to niezwykle piękny i elegancki materiał, który wyróżnia się długowiecznością i solidnością. Decydując się na podłogę drewnianą w naszym wnętrzu, wybieramy klasyczne i ponadczasowe rozwiązanie, które nadaje pomieszczeniu również przytulny charakter. Drewniana posadzka posiada bez wątpienia wiele zalet. W niniejszym tekście postaramy omówić się atuty takiego rozwiązania. Zapraszamy do lektury naszego tekstu!

Drewniana podłoga i jej trwałość

Drewno, nie od dziś, kojarzone jest z solidnością i wytrzymałością. Jego trwałość szacuje się na dziesięciolecia. Dobrze pielęgnowane i odpowiednio zadbane może pozostać piękne i cieszyć nas swoją szlachetną elegancją przez długi czas, pozostając jednocześnie odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Z biegiem lat warstwa ochronna i wykończeniowa, którą wybraliśmy dla naszej drewnianej posadzki, ulega po prostu zniszczeniom. Na podłodze mogą pojawić się zarysowania, wgniecenia i plamy. Jednak nawet te drobne uszkodzenia nie odbierają drewnianej podłodze elegancji.

Jednak nawet uszkodzenia i konieczność renowacji podłogi nie stanowi tutaj jej wady. Drewniana posadzka, w zależności od stopnia eksploatacji, może być z powodzeniem użytkowana przez kilkanaście lat, a uszkodzenia na niej będą niemalże niewidoczne. Jeśli jednak stała się matowa i nie cieszy nas swoim dawnym wyglądem, warto zadbać o jej renowację. W tym celu najlepiej wykonać cyklinowanie podłóg. Zabieg ten sprawi, ze zyska ona dawny blask i znów będzie doskonale się prezentować przez najbliższe kilkanaście lat.

Przytulne drewno

Drewno samo w sobie przytulne nie jest, ale nadaje pomieszczeniu takiego właśnie charakteru. Posadzka z tego materiału  to świetny pomysł do wnętrz, które są chłodne. I nie chodzi tutaj tylko o kolor czy fakturę, choć mają one ogromne znaczenie. Drewniana podłoga jest przyjemna w dotyku i ciepła. W związku z tym takie rozwiązania polecane są nie tylko w salonie, ale także w sypialni czy w każdym innym pomieszczeniu. Sądzicie, ze drewno nie nada się do łazienki? Nic bardziej mylnego! Wystarczy jego odpowiednie zabezpieczenie i z powodzeniem możemy ją użytkować nawet w pomieszczeniu, gdzie jest sporo wilgoci.

Ponadto drewno doskonale pochłania różnego rodzaju dźwięki i stanowi poniekąd zaporę akustyczną – wycisza, dba o nasz komfort i spokój.

Naturalność w cenie!

Naturalność, którą zyskujemy dzięki drewnianej podłodze to także spory atut. Nieregularna faktura, zróżnicowanie kolorystyczne, nietuzinkowe pręgi, delikatne spękania czy nieregularne barwienia i sęki – to wszystko decyduje także o niepowtarzalności i wyjątkowości drewnianej podłogi. Jej nieskazitelny wygląd i oryginalność są bez wątpienia jedną z zalet. Decydując się na drewnianą podłogę mamy gwarancję, ze będzie ona unikatowa. Ponadto pamiętajmy, że drewno to materiał przyjazny alergikom i ma również właściwości antystatyczne.

Uniwersalność

Drewno to materiał uniwersalny, ponadczasowy i piękny. W każdym pomieszczeniu sprawdzi się doskonale, nadając mu elegancji i szlachetności. Nieważne, czy zależy nam na romantycznym wykończeniu w stylu prowansalskim, czy decydujemy się na chłodne, industrialne wnętrza albo wybieramy konwencję rustykalną – drewno sprawdzi się znakomicie w każdym wykończeniu.

Ponadto doskonale możemy je łączyć z rozmaitymi kolorami, wzorami, fakturami czy materiałami. Drewno wypada doskonale w niemalże każdej stylizacji, podkreślając jednocześnie jej urok i całość aranżacji.

Podsumowanie

O tym, jak dbać o drewnianą podłogę pisaliśmy już wcześniej. Tekst z naszego bloga jest dostępny tutaj. Znajdziecie w nim najważniejsze informacje o tym, jak zadbać o żywotność takiej posadzki i o tym, jak należy ją pielęgnować lub odnawiać. Bez wątpienia drewno jest materiałem pięknym i ponadczasowym. I możemy śmiało powiedzieć, że jego zalety tylko potwierdzają, że jest warte swojej ceny.

Inga Durew