Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog / Lakier, olej czy bejca, czyli jak zabezpieczyć schody drewniane? /

Lakier, olej czy bejca, czyli jak zabezpieczyć schody drewniane?

O tym, jak ważne jest właściwe zabezpieczenie drewnianych schodów pisaliśmy w poprzednim tekście, który jest dostępny tutaj. Dziś chcemy przybliżyć temat właściwej impregnacji od strony praktycznej, opisując proces lakierowania, olejowania i bejcowania. Mamy nadzieję, że dzięki temu pomożemy Wam wybrać najlepszy sposób na odpowiednią impregnację drewnianego ciągu komunikacyjnego, w pełni dostosowany do Waszych potrzeb i oczekiwań. Zapraszamy do lektury!

Lakierowanie schodów drewnianych

Podobnie jak  przypadku podłóg drewnianych, tak i dla schodów z drewna, najczęstszym sposobem ich impregnowania jest lakierowanie. Pamiętajmy, że na rynku znajdziemy cały wachlarz różnego rodzaju lakierów, przeznaczonych do drewnianych powierzchni, jednak powinniśmy szukać najlepszego – dla naszego gatunku drewna i mając na uwadze efekt, jaki chcemy uzyskać. Jeśli nie mamy pewności, najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie tego zadania fachowcom.

Zastosowanie lakieru na drewnianej powierzchni zapewnia jej ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz chemicznymi. Ponadto możemy również zyskać wybrany stopień połysku, jaki jest w naszych preferencjach. A może w sferze marzeń jest matowa lub półmatowa podłoga drewniana? Może ona się stać realnością – warto wybrać takie rozwiązanie, które w pełni nas zadowoli.

By drewno lakierowane wyglądało dobrze przez długie lata, a sam efekt był trwały, konieczne jest właściwe przygotowanie podłoża. Najpierw schody należy dokładnie oczyścić z zanieczyszczeń. Konieczne będzie ręczne zeszlifowanie górnej warstwy lub po prostu cyklinowanie. Następnie powierzchnia powinna zostać odkładnie odpylona. Dopiero wtedy możemy nakładać wybrany lakier w dwóch lub trzech warstwach przy zachowaniu odpowiednich odstępów czasowych. Ogromne znaczenie ma również wilgotność powietrza oraz temperatura w pomieszczeniu. By efekt był w pełni zadowalający, zadanie to warto powierzyć doświadczonej ekipie fachowców.

Olejowanie schodów drewnianych

Olejowanie to kolejna metoda zabezpieczenia schodów drewnianych. Jedną z zalet tego rozwiązania jest ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Co prawda na drewnie nie pozostaje żadna powłoka po olejowaniu, ale skutecznie jest ono chronione, bo olej wnika głęboko w deski. Rozwiązanie to zapewnia schodom oddychanie, a także zapobiega pękaniu drewna.

Oleje są w pełni naturalne i nie zawierają żadnych szkodliwych składników, dzięki czemu są również przyjazne dla środowiska. Olejowanie schodów podkreśli ich naturalne aspekty, uwydatni kolor, słoje i inne detale.

Jeśli zdecydujemy się na olejowanie schodów drewnianych, ich powierzchnię należy odpowiednio przygotować. Konieczne będzie ich wyczyszczenie oraz odtłuszczenie. Jeżeli decydujemy się na olejowanie na schodach, które były wcześniej  lakierowane, konieczne będzie zeszlifowanie górnej powłoki i późniejsze jej wypolerowanie. Olej nakłada się w minimum dwóch warstwach, zbierając jego nadmiar. Oczywiście należy zachować odpowiedni odstęp czasowy między jedną, a druga warstwą oraz odczekać dobę po ostatniej aplikacji, by móc w pełni użytkować schody.

Bejcowanie drewnianych schodów

Bejcowanie drewnianych schodów pozwala na ich niemal dowolne zabarwienie. Oznacza to, że możliwa jest zmiana naturalnego koloru drewna lub jego uwypuklenie. Jednak należy pamiętać o tym, że bejca nie stanowi warstwy zabezpieczającej dla drewna. By impregnacja została wykonana solidnie, na bajcowane drewno nakłada się lakier.

Jeśli zdecydujemy się na bejcowanie, również powierzchnia drewniana powinna zostać odpowiednio przygotowana. W tym celu konieczne jest jej dokładne oczyszczenie wodą oraz środkiem czyszczącym. Następnym krokiem jest przeszlifowanie stopni papierem ściernym wzdłuż słojów. Oczywiście w przypadku, gdy schody były wcześniej lakierowane, konieczne będzie zeszlifowanie całej wierzchniej warstwy. Po tym powierzchnię należy wypolerować i odkurzyć, a bejcę nakładać za pomocą szmatki, jednocześnie zbierając jej nadmiar.

Ponadto jeżeli zamierzamy nałożyć więcej niż jedną warstwę bejcy, Konieczne jest odczekanie doby przed następną jej aplikacją.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, ze schody drewniane, podobnie jak posadzka wykonana z drewna, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Impregnacja ma ogromne znaczenie, jeśli chcemy cieszyć się naszym ciągiem komunikacyjnym przez długie lata oraz chroni go przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz chemicznymi. Nie polecamy wykonywać powyższych czynności na własną rękę, mimo że nie wydają się one skomplikowane. Najlepiej będzie powierzyć to zadanie doświadczonej ekipie.

Inga Durew